Archiv rubriky: Nezařazené

Historie Orla v Kostelci

Většina z nás nejspíše zná tělovýchovnou organizaci Sokol, ale kolik z nás ví, že i v našem městě vznikla již před více než sto lety organizace podobná, ovšem založená na křesťanských základech?

Toto povídání o organizaci jménem OREL a její historii v Kostelci bych chtěl začít jejím mottem, které zní „… Modli se a pracuj! Modli se a sportuj!“.

 

Orel se představuje

Orel je spolek, křesťanská sportovní organizace. Prioritou činnosti Orla je především podpora sportu pro všechny. Sportovní činnost není zaměřena na konkrétní sporty, ve své činnosti se Orel věnuje nejrůznějším sportovním odvětvím. Orel chce dávat sportu smysl. V tom mu pomáhají pevné základy, které mu poskytují křesťanské hodnoty a celá historie jeho činnosti. Nejde o nábor nebo agitaci, ale spíše o snahu ukázat co znamená žít podle křesťanských hodnot v každodenním životě, ve sportu.

Kromě sportu se Orel věnuje i dalším činnostem. Jednou z nich je například i kultura. Vždy tomu tak bylo a děje se to i v současnosti. Mnoho orelských jednot má ochotnické divadelní soubory nebo pěvecké soubory. Do rámce života v duchu křesťanských hodnot zapadá i řada duchovních akcí. Nejvýznamnější z nich je tradiční každoroční orelská pouť na Svatém Hostýně.

Orel má za sebou více než 90-letou tradici. Během historie byl několikrát zrušen a znovuobnovení. Členy Orla byli například i parašutisté, kteří podnikli atentát na Hendricha.

Obnovení Orla (doufám, že už skutečně poslední) proběhlo v 90. letech minulého století. V současnosti má Orel 17 000 členů, kteří jsou členy téměř 250 jednot. Orel působí na celém území České republiky, které je rozděleno do 23 žup.

 

Počátky Orla ve východních Čechách

V Hradci Králové se projevil obrodný proces na přelomu století hlavně zásluhou biskupa Eduarda Brynycha, který velmi podporoval zakládání katolických spolků. Jeho spolupracovník Josef Polák organizoval tělocvičné odbory při Všeobecném sdružení křesťanského dělnictva. Mezi prvními odbory byl i ten kostelecký, založený v r. 1907. Na Moravě bylo dáno tělocvičným odborům jméno Orel v roce 1909. Na základě tohoto pojmenování se mělo rozhodnout na Všeobecném katolickém sjezdu v Hradci Králové v září 1909, zda má být v Čechách Orel či Katolický Sokol. Nakonec byl zápas o jméno tělocvičných odborů rozhodnut až v říjnu 1910, kdy byl přijat návrh br. Josefa Poláka na jméno OREL a založení Svazu Orla pro království české. Zároveň vznikla Župa Královohradecká, do níž spadal i odbor kostelecký.

Na Kostelecku se počátek Orla datuje do srpna 1911, kdy byl při Katolické jednotě v Kostelci n. Orl. Založen tělocvičný odbor Orel. V následujících letech vznikají další odbory v okolí. Válka přerušila další růst, ale s obnovením samostatnosti byly vzkříšeny i tělocvičné odbory, které byly později nazvány „Jednoty“. Kostelecká vzniká hned v roce 1918 a postupně i další (Horní Jelení – 1919, Třebešov, Vrbice – 1920, Potštejn, Kostelecká Lhota, Rychnov n. K. – 1921, Častolovice – 1923, Sopotnice – 1924, Vamberk – 1925).

Vznikem tolika jednot vzrostl I. okrsek (Hradecký) natolik, že bylo nutno jej rozdělit. A tak na jaře roku 1922 byl utvořen okrsek nový, XI., se sídlem v Kostelci nad Orlicí. Prvním starostou byl zvolen Karel Záleský, jednatelem dp. Fr. Rajs, pokladníkem Ladislav Švandelík a vzdělavatelem dp. Jaroslav Kalous.

O některých zajímavostech a událostech ze života Jednoty Orla v Kostelci si přečtete snad zase příště.

S orelským pozdravem „Zdař Bůh!“

S využitím archivním materiálů, laskavě poskytnutých brněnským Ústředím Orla, sepsal Petr Pávek.

Jméno Kostelce ukazuje, že zde křesťanský chrám stál již od samého počátku dnešního osídlení. Několik století provází místní obyvatele v dobách válečných i svobodných, od křtu ke hrobu.

Farnost není jen správní jednotka, jsme otevřené společenství věřících křesťanů, kteří berou vážně zvěst evangelia a chtějí prohlubovat svůj život z víry.